Close
Zmiana?  Znajdź w sobie powód do działania

Zmiana? Znajdź w sobie powód do działania

Pewnie nieraz chciałeś dokonać jakiejś zmiany w swoim życiu, ale jednocześnie nic w tym kierunku nie zrobiłeś. Chciałeś rzucić palenie, ale nie znalazłeś motywacji. Być może chciałeś schudnąć, ale nie zmieniłeś sposobu żywienia. A może miałeś ochotę podjąć aktywność fizyczną, ale nadal spędzałeś czas na kanapie zamiast iść na trening.

Dlaczego tak się dzieje?
Taka sytuacja jest podawaniem sobie sprzecznych komunikatów. Z jednej strony chcę czegoś, ale z drugiej strony nic w tym kierunku nie robię. W rezultacie zwiększa się dyskomfort, który powoduje mniejszą wiarę w poczucie wpływu na metamorfozę swojego życia. Jak to zmienić?
Istnieją w naszym umyśle pewne zależności, które zwiększają prawdopodobieństwo działania, np. mówienie do siebie „bardzo chcę coś zrobić” działa na nas mobilizująco. Natomiast informacja typu: „muszę, mam, powinienem” może budzić opór i zmniejsza prawdopodobieństwo podjęcia działania. Dlatego mów sobie: „Chcę rzucić palenie. Chcę schudnąć. Chcę chodzić na fitness.”
Wpływ na motywację do zmiany ma odzwierciedlenie w naszej kulturze. Oparte jest o tyranię powinności – komunikaty typu: „musisz, powinieneś, nie potrafisz”.
Takie słowa zamykają drogę do odkrycia własnej motywacji.psycholog kołobrzeg-6

Badania psychologiczne na przełomie ostatnich trzydziestu lat dowodzą, że człowiek jest zdolny podjąć działania, gdy uświadomi sobie, dlaczego czegoś potrzebuje. Dlaczego chce rzucić palenie? Dlaczego chce schudnąć albo zacząć chodzić na fitness? Zatem podjęcie działań do zmiany w życiu jest możliwe, gdy odkryjesz, czego chcesz i co jest dla Ciebie ważne. Zmiana w człowieku wyrasta bowiem na gruncie potrzeb, które są związane z etapem życia, w którym się znajdujemy. Jak to zrobić? Jak odkryć osobiste i emocjonalne motywy do dokonywania zmiany?

Jeśli zmieniasz zachowanie dla kogoś lub pod zewnętrzne dyktando, wówczas w większości przypadków, zmiana nie jest trwała.

Czynnikiem motywacyjnym do zmiany jest tempo. Kiedy myślisz o tempie nie sposób nie myśleć o drodze, którą przebywasz na różne sposoby. Niektórzy wybierają „szybki samochód, inni zaś wolą pociąg”. Z jakiegoś powodu dokonujesz takiego, a nie innego wyboru. Akceptacja własnego tempa pozwala zmniejszyć ewentualną frustrację i opór oraz przypomina o różnych rytmach istniejących w świecie.
Zatem zaakceptuj tempo swojego działania. Żeby wyruszyć w drogę, trzeba znać miejsce startu. Aby odkryć własną motywację do zmiany, postaw sobie następujące pytania:
– Z jakiego powodu chcesz coś zmienić? Np. dlaczego chcesz rzucić palenie, schudnąć albo chodzić na fitness? Znalazłeś odpowiedź na pytanie? Brawo, wiesz, gdzie jesteś i czego potrzebujesz! Możesz więc ruszać dalej.
– Dla kogo chcesz dokonać zmiany? Działając zgodnie z własnymi pobudkami wewnętrznymi, masz szansę na większą i trwalszą zmianę. Jeśli zmieniasz zachowanie dla kogoś, wówczas w większości przypadków zmiana staje się nietrwała.
– W jakim stopniu jesteś gotowy na zmianę? Oceń w skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza całkowitą niegotowość, a 10 całkowitą gotowość. Teraz zastanów się, dlaczego nie wybrałeś mniejszej liczby? Lub innymi słowy, dlaczego nie zdecydowałeś się na mniejszą motywację? Spisz kilka argumentów.
– Czego potrzebowałbyś, aby być o krok wyżej na skali? Pomyśl o własnych doświadczeniach, które w przeszłości uznałeś za trudne do zmiany, a zmotywowałeś się i Ci się udało. Jak tego dokonałeś? Zauważ, że Twoje wcześniejsze doświadczenia, które uznałeś za trudne, mogą stać się zasobem do Twojego postępowania dziś i pomóc w drodze ku kolejnej przemianie.
– Co dobrego mogłoby wyniknąć dla Ciebie, z dokonanej zmiany? Co zmieni się w Twoim życiu? Jak myślisz, dlaczego te skutki są dla Ciebie ważne? Spróbuj kilkakrotnie zadać sobie to pytanie.
– Wyobraź sobie, że nic nie zmieniasz i nadal trwasz, w obecnej sytuacji. Jak myślisz, co z tego może wyniknąć dla Ciebie w życiu ?
– Kiedy przeanalizujesz odpowiedzi na zadane pytania, zastanów się, jaki jest możliwy Twój krok teraz? Do Ciebie należy decyzja, czego tak naprawdę chcesz i jak ten cel osiągniesz. Każde Twoje rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony – tylko Ty możesz zdecydować, co wybierasz. Ty podejmujesz decyzję. Zrobisz, co zechcesz.

Powodzenia!-

Artykuł ukazał się w kwartalniku Na zdrowe życie!

Komentarze

Komentowanie jest wyłączone