Close
Wellness a rozwój potencjału ludzkiego

Wellness a rozwój potencjału ludzkiego

W ostatnim numerze pisaliśmy o wellnessie relacji. Esencją tego artykułu było przyjrzenie się relacji z samym sobą i otoczeniem,
dzięki której można jeszcze lepiej się rozwijać i rozumieć siebie oraz rzeczywistość. Rozpatrując temat wellnessu w aspekcie holistycznym nie można pominąć kwestii wellnessu intelektu.

Ludzie często mają poczucie, że w którymś momencie przestali się rozwijać. Nie mają pasji lub zapominają o niej albo odkładają na dogodniejszy moment, a poszukiwanie inspiracji stwarza im trudności. Jednocześnie chcieliby czuć się szczęśliwsi, spełnieni i bardziej usatysfakcjonowani w swoim życiu. Dlatego w tym artykule zajmę się kolejnym ważnym aspektem rozwoju, jakim jest wellness intelektu, który oparty jest o wiedzę, inspirację i pasję.

Powyższe obszary znacząco wpływają na zdrowie intelektualne, które pozwala nam zachować własne poczucie stawania się osobą taką, jaką byśmy chcieli być.
Badacze umysłu są zgodni, że wiedza zdobywana w toku doświadczeń życiowych stymuluje naszą aktywność umysłową. Gdy świadomie zdobywasz wiedzę o sobie i świecie, wówczas masz coraz więcej umiejętności i kompetencji, które pozwalają być jeszcze lepszym człowiekiem w życiu dla siebie i otaczającego świata.

Artykuł ukazał się w kwartalniku "Na zdrowe życie"
Artykuł ukazał się w kwartalniku „Na zdrowe życie”

Wiedzę możesz zdobywać na każdym etapie życia i wielu wymiarach. Jednym z nich jest nieświadome uczenie się. Gdy zdobywasz nieświadomie umiejętności, możesz ich nigdy nie wykorzystać w najlepszy dla siebie sposób. Lepszym sposobem jest świadome zdobywanie wiedzy. Kiedy świadomie rozwijasz własną wiedzę to zwiększasz poczucie sprawczości nad własnym życiem i możesz poczuć się szczęśliwszy, bardziej wyzwolony z ograniczeń, które miałeś. Im większą będziesz mieć wiedzę na temat swój i otaczającego świata, tym bardziej będziesz poszukiwać inspiracji w życiu. I to właśnie inspirowanie jest kolejnym ważnym elementem wellness intelektu. Jak znaleźć inspirację w życiu? Odpowiedź jest prosta – szukaj takich potrzeb, pragnień i emocji, które będą na tyle silne, że pozwolą ci na podjęcie działań w życiu.

Większość osób, które osiągają sukces, zawdzięcza to swoim autorytetom. To ich główne źródło inspiracji. Przestań radzić sam sobie i zacznij radzić się innych. Odważ się szukać inspiracji u innych – znajdź obszar w życiu, w którym poczujesz się dobrze. Poszukaj osoby, która w tej dziedzinie odniosła sukces i dowiedz się o niej jak najwięcej. Czytaj jej książki, artykuły, jeśli to możliwe spotkaj ją, rozmawiaj, dowiedz się, jak myśli, czy ma taki sam system wartości jak twój. Szukaj inspiracji u innych. Może to być ktoś, obok kogo żyjesz lub z kim pracujesz. Jeśli chcesz sam inspirować innych to bezwarunkowo wierz w drugiego człowieka, pomóż mu określić jego zainteresowania i wzbudź w nim chęć ich osiągnięcia.
Zdobywając wiedzę i poszukując inspiracji jesteś o krok od odnalezienia pasji jako kolejnego ważnego czynnika wellnessu intelektu.

W naszym społeczeństwie istnieje jeszcze przekonanie, że nowe doświadczenia i zmiany nie są wyznacznikiem bezpieczeństwa. Ludzie wolą myśleć, że coś ich ogranicza niż podjąć wyzwania i próbować nowych rzeczy. Jesteśmy przyzwyczajeni, że stałość = szczęście. W ten sposób ludzie zamykając się w podejmowaniu działań żyją by przeżyć kolejny dzień w bezpiecznej dla siebie strefie komfortu i nie żyją pełnią życia. Bo co jest bezpiecznego w robieniu tych samych rzeczy, w których się wypalamy? Najlepszym sposobem na odnalezienie pasji jest wyjście poza schemat myślenia o sobie, poza obszar dotychczasowego działania i próbowanie nowych rzeczy.

Pasja nie przyjdzie sama – wyjdź po nią, pozwól jej zaistnieć w twoim życiu. Codziennie poszukuj nowych tematów, obszarów, dróg, rozmawiaj z różnymi ludźmi, zapisz się na zajęcia rozwijające świadomość własnego ducha, ciała, umysłu, zdobywaj wiedzę o sobie i otaczającym otoczeniu, poznawaj siebie i świat aż w pewnym momencie coś stanie się twoją pasją. Jeśli trafisz na coś ciekawego zacznij to bardziej poznawać i zgłębiać. To ty kreujesz swoje życie – więc przestań się ograniczać i zacznij działać. Spójrz na drzewo wellness zamieszczone obok tekstu. Zastanów się, który z przedstawionych obszarów najbardziej cię intryguje. Zacznij go zgłębiać. Być może w ten sposób rozpoczniesz podróż w kierunku pasji.

Kiedy zadbasz o wellness intelektu będziesz zdobywał wiedzę, inspirował i pielęgnował pasję, wówczas będziesz szczęśliwszy. Twoje pozytywne emocje przełożą się na budowanie trwalszych relacji z innymi. Zaczniesz osiągać więcej niż sobie wyobrażałeś na swój temat. Zaczniesz żyć pełnią życia.

Artykuł ukazał się w kwartalniku Na zdrowe życie!

Komentarze

Dodaj komentarz